Farby v interiéri

AKO VÁS OVPLYŇUJÚ FARBY V INTERIÉRI?

Farby dokážu vplývať na našu psychiku, náladu, energiu a sústredenie. Dokážu vás upokojiť, zharmonizovať, ale aj znervózniť a rozladiť. Preto je dôležité poznať ich tajný vplyv.

BIELA:
Biela v interiéri pôsobí sterilne, ale ukľudňujúco bez rozptyľovania. Môže viesť k chladnej strohosti. Priestor otvára, čistý list papiera nová kapitola života. Symbolizuje čistotu, nehu, nevinnosť. Biela odráža akékoľvek vlnenia, a preto ochraňuje pred stratou energie.

ŽLTÁ:
Žltý odtieň dodáva slnečnú žiaru do smutných tmavých priestorov. Prežiari interiér a dodáva jas. Pôsobí povzbudivo na nervy. Dodáva pocit nezaťaženého a slobodného vývoja, uvoľnenia, chuti do života a ochote sa stále niečo učiť. Oslobodzuje pred strachom dáva radosť. Vhodná do vyjednávacích miestností a obchodov. Priestor otvára. Je farbou ducha jedinečnej osobnosti každého človeka. Prenikavá sila osobnosti slnkom v nás.

ORANŽOVÁ:
Nie je už taká priama a oslnivá je utlmená červenou. Jasné smerovanie a prejav osobnosti je uzemnené viac komunikujúce so zemou a predkami. Uvedomenie si kolobehu života a stálosti bytia, prítomnosti. Istota ,ktorá plynie z koreňov dáva kľud žltej a necháva voľne plynúť život. Veľmi dobre pôsobí na komunikáciu medzi ľuďmi. Podporuje chuť do jedla. Zútulňuje priestor zmenšuje je vhodná do obývačiek a denných izieb. Má schopnosť dominovať priestoru a preto opatrne, aby nepôsobila agresívne.

ČERVENÁ:
Farba pulzujúcej energie na niekoho pôsobí ukľudňujúco a na niekoho povzbudzujúco v závislosti od doby a nastavenia každej individuality. Červená farba je najbližšie k zemi, primiešaním čiernej dostaneme hnedú farbu koreňov ako symbol predkov. Najhutnejšia sila pretože jej amplitúda je najväčšia s najvyššou schopnosťou aktivizovať. Sila nového života a súčasne divoká energia ničenia, je to aj energia vášne a pudového prežitia. Ako svetlo ukľudňuje.

www.woodpeckerflooring.co.uk

FIALOVÁ:
Fialová farba vzniká premiešaním červenej a modrej. Aktívnej a pasívnej ,čo trochu vytvára napätie. Čím viac červenej tým viac aktívna a naopak. Vysoko frekvenčná farba zeme – veľký život a modrý oceán priestoru osobnej sily. Farba mystiky, podvedomia a tajuplnosti. Múdrosť predkov sa spája s poslaním. Čím tmavšia tým duchovnejšia a serióznejšie pôsobí. Dodáva interiéru hĺbku, je farbou inšpirácie a pomáha pri koncentrácii.

MODRÁ:
Ukludňuje, ochladzuje a otvára priestor do diaľav, tak ako nebo alebo more. Prináša stíšenie ponorenie sa do svojho vnútra. Osobný rozhovor so svojím vnútorným radcom. Modrá symbolizuje dôstojný kľud, samostatnosť, plnenie si povinností a má sklon ku konzervativizmu, prísnosti a tradičnosti. Farba intelektu, mieru a rozjímania. Ako svetlo aktivizuje a vyvoláva nekľud.

ZELENÁ:
Vzniká premiešaním modrej a žltej, sily osobnosti a poslania vyšších aspektov a veci sa začnú akoby samé usporadúvať. Tak ako zelené stromy rastú do výšky a postupne získavame nadhľad a osobný rast. K rastu je potrebný kyslík a slnečná energia. Je to farba prírody, obrody, nádeje a rovnováhy. Nový život sila prírody na obrodenie, čím viac žltej tým je aktívnejšia. Tak ako jarná tráva alebo čerstvé jarné listy .

HNEDÁ:
Farba zeme a koreňov. Vzniká primiešaním čiernej do červenej. Je vážna solídna, znamená stabilitu zaistenie pokoja a tiež eleganciu a dôležitosť. V pastelových tónoch preteplí priestor a opticky ho zväčší. Hnedá je nenápadná a decentná farba, preto je dobré ju kombinovať s inými farbami. Výborne sa hodí svojím prírodným charakterom, ktorý nesie stopu dreva a koreňov k rustikálnemu pohodlnému a útulnému rázu.

www.shutterstock.com

ČIERNA:
Priestor zmenšuje pôsobí ukludnujúco až depresívne, tajuplne, elegantne až vznešene. Taktiež je to farba vzdoru a protestu. Podobne ako hnedá vstrebáva energiu a tým utišuje nepokoj a vnútorné konflikty. Používanie s mierou na malých plochách. Neosobná, formálna vhodná do obchodov a kancelárií. Nie je vhodná na veľké plochy na niekoho môže pôsobiť v negatívnych polohách a stresovo.